Spring til hovedindhold
Ballet

Giant Steps

Af Justin Peck | Ulysses Dove | Pam Tanowitz

Denne sæsons Giant Steps består af tre værker, der spænder vidt. De tre koreografer kommer tilsammen rundt i alle hjørner af følelsesregistret — fra løssluppen munterhed til den dybeste alvor.

I sæsonen 26/27 gentager vi succesen og præsenterer tre vidt forskellige værker på samme aften. Vi lægger ud med Justin Pecks livlige In Creases. Balletten danses til Philip Glass’ hypnotiserende musik, der bliver opført af to pianister på scenen. Peck har selv udtalt, at han med dette værk vil undersøge idéen om symmetri og geometri i bevægelse – hvordan danserne både kan være individuelle kroppe og samtidig del af en større, arkitektonisk form.

Herefter overtager Dancing on the Front Porch of Heaven, der er en hjerteskærende ballet af den amerikanske koreograf Ulysses Dove, der døde i 1996. Han har selv givet den undertitlen ”Oder til kærlighed og tab”, og den er en hyldest til de mange mennesker i hans omgangskreds, som mistede livet på grund af AIDS. Den handler om de ubrydelige forbindelser, vi skaber med hinanden i vores flygtige tid her på jorden, før vi mødes foran Himmelens port.

Aftenen slutter i selskab med Pam Tanowitz, der med sine begavede og uforudsigelige værker er en af de mest spændende stemmer i den internationale danseverden lige nu. I den legesyge Or Forevermore blander hun klassisk og moderne ballet og bøjer på den mest finurlige måde reglerne for, hvad ballet er og kan. Gør hun grin med ballet, eller vil hun vise os, at ballet også kan være sjovt?

Or Forevermore foto kredit: Royal Ballet and Opera Arena

Anbefales fra 8 år

Kunstnerisk hold

Dirigent

  • Matthew Rowe

Koreografi

  • Justin Peck
  • Pam Tanowitz
  • Ulysses Dove

Komponist

  • Arvo Pärt
  • Philip Glass
  • Ted Hearne

Kostumedesign

  • Harriet Jung
  • Justin Peck
  • Marc Happel
  • Reid Bartelme

Scenografi og kostumedesign

  • Jorge Gallardo

Lysdesign

  • Björn Christer Nilsson
  • Mark Stanley
  • Martin Säfström
  • Simon Bennison

Medvirkende

Matthew Rowe

Dirigent

Matthew Rowe

Medvirkende

Forestillingsdatoer
Værker

Det Kongelige Kapel

Det Kongelige Kapel er verdens ældste orkester – intet andet orkester har en så lang og traditionsrig historie, som går helt tilbage til 1448.

Det Kongelige Kapel

Rundvisning på Gamle Scene

Kom med på opdagelse på Det Kongelige Teaters Gamle Scene. Oplev den helt særlige stemning, de historiske loftsmalerier, svungne engle og den traditionelle store prismelysekrone i teatersalen. Kom med bag scenen, hvor sceneteknikken arbejder, og besøg den store skræddersal, hvor eventyrlige kostumer til alle teaterets forestillinger bliver til, og hvor kun fantasien sætter grænser. På Gamle scene får du også et kig ind i H.M. Kong Frederik 10.'s private salon og loge.

KØB BILLET

Planlæg dit besøg på Gamle Scene

En uforglemmelig oplevelse på Gamle Scene starter med en god ankomst. Derfor har vi samlet alt, du har brug for at vide, på denne side, så ud nemt kan planlægge dit besøg. Vi glæder os til at se dig på Gamle Scene

  • FIND VEJ

    Sådan kommer du til Gamle Scene

    Til fods eller på cykel

    Gamle Scene ligger lige mellem Magasin og Charlottenborg med hovedindgang ud mod Kongens Nytorv. Tager du cyklen i teatret, anbefaler vi, at du stiller den i August Bournonvilles Passage eller ved metrostationen foran Magasin.

    Med offentlig transport

    Flere buslinjer samt metrolinjerne M1, M2, M3 og M4 stopper ved Kongens Nytorv. Find mere information på Metroens hjemmeside, eller planlæg din rejse med Rejseplanen.

    Åbn i google maps
  • FIND VEJ

    Her kan du parkere ved Gamle Scene

    Parkering i de omkringliggende gader

    Du har mulighed for at parkere i de omkringliggende gader (grøn zone), men Det Kongelige Teater råder ikke over faste parkeringspladser til teatrets gæster. 

    Desuden henviser vi til parkeringsregler og parkeringsafgifter for Københavns Kommune. Få mere information om parkering på Københavns Kommunes hjemmeside. 

    Parkering med rabat i Q-Parks parkeringshus

    Som gæst i Det Kongelige Teater kan du få 25% rabat på parkering i parkeringshuset Q-Park ved Magasin. Rabatten kan kun opnås ved forudbestilling. Du kan forudbestille din parkering herunder:

    BESTIL PARKERING

    Rabatten kan opnås i følgende tidsrum: 

    Hverdage: 17 – 08 
    Weekender: 10 – 08 

    Hvis du er Sæson+, 3+ eller 6+ medlem, får du 50% rabat. Gå til Min side for at bestille parkering med rabat. 

    Vær på opmærksom på, at hvis du har nummerpladegenkendelse aktiveret i fx. EasyPark eller en anden parkeringsapp, der også kan benyttes i parkeringshuset, skal du deaktivere dette inden parkering. Ellers bliver du opkrævet betaling to gange. 

    Handicapparkering

    Der er tre gratis handicappladser i Harald Landers Gade, som kan benyttes med gyldigt handicapskilt.

    Afsætning af passagerer

    Der er muligt at sætte passagerer af i August Bournonvilles Passage ca. 100 meter fra hovedindgangen.

  • BILLET

    Sådan vælger du din bedste plads

    Alle vores tre huse har deres egne særheder. Alligevel er der nogle generelle ting, der gør sig gældende i både Operaen, Skuespilhuset og på Gamle Scene. Dem kan du læse om her.

    Ønsker du at have det store overblik, anbefaler vi, at du vælger pladser på en af balkonerne. Dette foretrækker mange til særligt ballet- og operaforestillinger.

    Vil du være helt tæt på kunstnerne på scenen, så du rigtig kan fornemme mimikken og se sveddråberne på panden, bør du vælge pladser på gulvniveau, der i teatersprog kaldes ”parket”.

    Da ballet ofte arbejder med symmetri, kan du med fordel vælge pladser midt for i salen.

    Vælger du pladser langt ude i siderne på balkonerne, kommer du helt tæt på scenen og får et godt udsyn til orkestergraven. Dog kan du her på nogle produktioner opleve at sidde så skråt for scenen, at noget af udsynet til scenografien forsvinder.

    Hvis du ønsker den allerbedste lydoplevelse i Operaen, anbefaler vi, at du vælger pladser på 2. eller 3. balkon.

    Har du lange ben, eller har du behov for nemt at kunne komme ud, er det bedst at vælge yderpladser mod en gang.

    Er du dårligt gående, anbefaler vi, at du vælger yderpladser og pladser uden for mange trappetrin – kontakt kundeservice for specifik vedledning for hvert enkelt hus.

    Vores tre huse adskiller sig fra hinanden. Hvis du har konkrete spørgsmål eller ønsker mere specifik vejledning til pladsvalg, kan du kontakte vores kundeservice på 33 69 69 69.

  • GODT AT VIDE

    Få styr på alle detaljer før dit besøg

    Dit besøg har vi samlet det praktiske, så du er godt klædt på til en tur i teatret. Her finder du alt, der er godt at vide om din ankomst, dine billetter og rabatter, mulighederne for at udvide oplevelsen med mad og drikke samt information om faciliteter, garderober, barer og meget mere. 

    Skal du i Det Kongelige Teater for allerførste gang? Eller har du behov for særlige hensyn? Så finder du også guides og viden, der hjælper dig trygt gennem hele oplevelsen under Dit besøg

  • TILGÆNGELIGHED

    Sådan tager vi særlige hensyn

    Adgangsforhold

    Ankommer du i kørestol, kan du gøre brug af kørestolsrampen, der er placeret til venstre for indgangsdørene ud mod Kongens Nytorv. Både den ydre og den indre indgangsdør i teatrets venstre side åbnes ved tryk på en knap.

    Elevator

    Der er elevator i teatrets venstre side, som kører til alle niveauer med undtagelse af galleriet øverst oppe. Du skal dog være opmærksom på, at der på parket og 1. etage kun er niveaufri adgang til salen i venstre side. Vi anbefaler derfor, at du køber billet i salens venstre side, hvis du ikke er tryg ved trapper og ønsker at sidde på parket eller 1. etage.

    Kørestolspladser

    På Gamle Scene har vi til alle forestillinger reserveret to faste kørestolspladser, som kan bestilles senest en uge før forestillingen gennem Det Kongelige Teaters kundeservice på telefon 33 69 69 69. Kørestolspladserne er placeret på parket, venstre side, række 16.

    Toiletforhold

    Der er handicaptoilet over for elevatoren i stueniveau. Teatrets værter står klar til at vise vej.

    Hørehæmmede

    Der er installeret teleslynge på Gamle Scene. Teleslyngen fungerer ved, at man kobler sit høreapparat til via Bluetooth. Bemærk! Pga. tekniske problemer er der i øjeblikket ikke teleslynge på følgende rækker på Parket: A, B, C, D.

    Servicehund

    Du er meget velkommen til at medbringe din servicehund på Gamle Scene, så længe den er uddannet eller under træning som servicehund og bærer “Hund på arbejde”-vest eller lignende. Medbringer du servicehund, beder vi dig ligeledes købe billetten via kundeservice på telefon 33 69 69 69 i god tid, så vi kan give dig den bedste vejledning og placere dig og din hund optimalt i salen.

    Handicapparkering

    Der er tre gratis handicappladser i Harald Landers Gade, som kun kan benyttes med gyldigt handicapskilt.

    Savner du mere information om særlige hensyn i vores tre huse? Så besøg informationssiden lige her (link til tilgængelighed), hvor du finder svar på stort og småt.